Asystentka stomatologiczna – co warto wiedzieć

Asystentka stomatologiczna – informacje

Stomatologia to niezwykle ciekawa branża i dziedzina wiedzy. Z jednej strony mamy przecież do czynienia bezpośrednio z ciałem ludzkim i jego niezwykłą budową, a z drugiej możemy wykorzystywać niezwykle rozwiązania technologiczne w służbie stomatologicznej i w pomocy pacjentom. Co więcej, stomatologia codziennie stawia przed nami nowe wyzwania i zadania, z którymi wcale nie tak łatwo sobie poradzić. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że stomatologia i wszystkie procedury i zabiegi z nią związane nie jest wcale niczym trudnym ani zmiennym, przecież wszystkie zabiegi są w gruncie rzeczy takie same. Nic bardziej mylnego.

Nie wszyscy mamy przecież taką samą budowę zębów i jamy ustnej i każdy z pacjentów boryka się z naprawdę różnymi problemami. Nie dziwi zatem fakt, że zarówno dentyści, asystentki stomatologiczne jak i technicy dentystyczni mają naprawdę bardzo dużo pracy. Szczególnie praca asystentki stomatologicznej jest niezwykle trudna. Mimo, że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że asystentka stomatologiczna nie ma wcale tak dużo pracy, tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Czym zatem zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Asystentka stomatologiczna przede wszystkim powinna mieć specjalistyczne wykształcenie. Warto zaznaczyć, że tego typu praca nie wymaga ukończenia studiów, ale z pewnością potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Do zadań asystentki stomatologicznej należy przede wszystkim bieżąca pomoc w zabiegach dentystycznych różnego rodzaju. Asystentki stomatologiczne biorą więc faktyczny udział we wszystkich procedurach i zabiegach dentystycznych. Ich udział jest mniej lub bardziej aktywny.

Asystentka stomatologiczna – praca

Warto zaznaczyć, że także od jakości pracy asystentki stomatologicznej zależy jakość obsługi w gabinecie dentystycznym, a często także powodzenie danego zabiegu. Ważne zatem, aby asystentka miała rzeczywistą wiedzę i umiała ją wykorzystać w praktyce, w trakcie trwania zabiegu. W skutecznej pracy asystentki liczy się także sposób komunikacji z dentystą i jakość ich współpracy. Nawet najmniejszy konflikt może mieć wpływ na przeprowadzanie zabiegów.

Warto również dodać, że praca asystentki stomatologicznej jest z pewnością pracą z wieloma perspektywami. Z jednej strony jest bardzo ciekawa i polega na ciągłym uczeniu się, a  z drugiej pełna wyzwań. Warto więc rozważyć taki kierunek rozwoju swojej kariery. Mimo, że wydaje iż to dentyści  mają całą frajdę z pracy, praca asystentki stomatologicznej także może być satysfakcjonująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *