Bezdech senny – jak sobie radzić

Bezdech senny – co to jest

Bezdech senny to częsta przypadłość, która jednak wielokrotnie pozostaje nierozpoznana. Dopiero niedawno zaczęto się bardziej interesować tą chorobą i informować społeczeństwo o niebezpieczeństwach z nim związanych. Na czym polega bezdech senny i dlaczego jest tak trudny w rozpoznaniu? Bezdech senny to czasowe zatrzymanie oddechu podczas snu. Wynika to z faktu, że podczas  snu nie kontrolujemy swoich mięśni, a co za tym idzie spada poziom ich napięcia. U ludzi, którzy są zdrowi zazwyczaj powoduje to niewielkie osłabienie oddychania, oddech jest po prostu znacznie płytszy. Jednak w przypadku osób chorych dochodzi do znacznie poważniejszej sytuacji kiedy język i gardło niejako się zapadają i powodują, że przepływ powietrza zostaje zablokowany i ustaje zupełnie – wtedy mowa o bezdechu.

Do najczęściej wymienianych przyczyn bezdechu sennego należą przede wszystkim nadwaga oraz zmiany w budowie gardła i  krtani. Inne możliwe przyczyny to na przykład krótka szyja, duży język lub przerośnięte migdałki, wystająca żuchwa lub  nieprawidłowości w budowie nosa. Część z tych przyczyn może zostać wyleczona operacyjne, część z nich jednak nie jest możliwa do skorygowania. Warto rozważyć możliwości leczenia bezdechu sennego (zarówno operacyjne jak i inne) ponieważ nieleczony bezdech senny może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Należą do nich między innymi zwiększone ryzyko zachorowania na choroby krążenia i serca, ryzyko zawału i udaru, zaburzenia psychomotoryczne oraz poważne problemy motoryczne. Jak można leczyć bezdech senny?

Bezdech senny – nowoczesne rozwiązania

Niestety nie ma w zasadzie możliwości leczenia farmakologicznego. W przypadku, gdy z różnych powodów nie ma możliwości wykonania zabiegu laryngologicznego lub operacji trzeba się zastanowić nad zmianą trybu życia, która mogłaby pomóc. Jeśli przyczyną bezdechu jest nadwaga warto zastanowić się nad przejściem na zdrową dietę i zrzuceniem wagi. W przypadkach, które na to pozwalają można poddać się zabiegowi laryngologicznemu lub operacji. Innym coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są protezy dentystyczne, które powiększają gardło i  w ten sposób ułatwiają proces oddychania w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *