Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku przetrwać trudny czas?

Pierwsze ząbki dziecka to dla rodziców wielka radość, a dla malucha nowy etap życia. W końcu będzie mogło gryźć pokarmy o innej niż papkowata konsystencji. Niestety ząbkowanie bardzo często kojarzy się z bólem. Dziecko jest rozdrażnione i marudne, a rodzic zmęczony. Maluch próbuje sobie ulżyć wkładając do buzi różnorodne przedmioty i własne piąstki, ale można mu też pomóc w inny sposób.

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Gryzaki

Są dzieci, które nie tolerują gryzaków i zamiast nich z zapałem wkładają do buzi znacznie twardsze przedmioty, np. drewniane klocki czy grzechotki. Gryzak jest jednak sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na bolesne ząbkowanie. W jego wnętrzu znajduje się płyn, który po uprzednim schłodzeniu daje przyjemne zimno i koi ból rozpulchnionych dziąseł.

Masaż dziąseł

Jeżeli dziecko na to pozwoli, delikatnie masujemy jego dziąsła. Oczywiście nie robimy tego na siłę. Masaż dziąseł można wykonywać za pomocą palca, specjalnej nakładki na palec lub gazika. Można też próbować masować buzię dziecka od zewnątrz, delikatnie muskając policzki i okolice żuchwy.

Żele do stosowania wewnętrznego

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów na bolesne ząbkowanie. Większość z nich przyjmuje formę żelu, którym smarujemy bolące dziąsła. Żel ma działanie miejscowe i działa szybko, ale niestety równie szybko działać przestaje, zwłaszcza, gdy maluch obficie się ślini. Żelem można też spróbować posmarować smoczek lub gryzak, ale uważamy, by nie przesadzić z ilością.

Herbatki ziołowe

Niekiedy dobrze sprawdza się podanie dziecku herbatki z melisy, która ma działania uspokajające. Pamiętamy jednak, by nie był to mocny wywar, a najlepiej zaopatrzyć się w preparat stworzony specjalnie z myślą o dzieciach.

Środki przeciwbólowe

Jeśli żadna z wymienionych wyżej metod nie działa, a dziecko cały czas płacze bądź gorączkuje, należy podać mu syrop o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W aptece znajdziemy szereg preparatów dla dzieci od trzeciego miesiąca życia – część na bazie ibuprofenu, inne paracetamolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *