Cukier niszczy zęby – co warto wiedzieć

Wpływ cukru na nasze zęby

Nasze zęby, w obecnych czasach zdecydowanie bardziej niż kiedyś są narażone na wiele szkodliwych czynników. Niezdrowa dieta pełna tłuszczów i cukrów, palenie papierosów, nałogowe picie kawy czy czerwonego wina w dużym stopniu wpływa na kondycję naszych zębów. Mimo, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń i teoretycznie wie jak powinno się dbać o higienę jamy ustnej wiele osób nadal dba o zęby w niewłaściwy sposób. Edukacja stomatologiczna i podnoszenie wiedzy z dziedziny dentystyki to konieczność. Dotyczy to nie tylko dzieci i szkół ale także dorosłych. Jednym z częstszych problemów jest ciągle próchnica. Bakterie próchnicze i inne drobnoustroje, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy są obecne w wielu substancjach, które codziennie spożywamy. Jedną z tych substancji jest cukier.

Cukier jest wszechobecny. Większość z nas spożywa cukier codziennie. Całkowite wyeliminowanie cukru z diety nie jest właściwe możliwe. Szczególnie problematyczne są takie produkty jak: lizaki, żeli, cukierki czy inne słodkie produkty, które przywierają do zębów. Cukier niszczy zęby na wiele sposobów. Przede wszystkim jednak szkodliwy jest czas, w którym drobnoustroje próchnicotwórcze oddziałują na nasze zęby. Im dłuższy czas tym większe ryzyko uszkodzenia szkliwa i rozwoju próchnicy. Jak można zapobiegać tym problemom, czy konieczna jest całkowita eliminacja cukru z diety czy są być może inne metody, które mogą pomóc?

Co możemy zrobić

Jeśli wykluczenie cukru z naszej diety nie jest rzeczywistą możliwością należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc w walce z próchnicą. Po pierwsze można w znaczący sposób zredukować ilość spożywanego cukru. Ewentualnie można wykluczyć z diety produkty szczególnie niebezpieczne, czyli takie które przyklejają się do zębów. Cukierki i żelki zastąpmy innymi słodyczami, które nie przylegają do zębów. Po drugie po każdym spożyciu podejrzanego produktu należy natychmiast umyć żeby. Dzięki temu drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój próchnicy nie będą miały czasu na działanie. W końcu, należy także pamiętać o regularnych wizytach u dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *