Korony zębowe Bielsko

Kiedy warto założyć korony zębowe? Korony zębowe Bielsko

Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Niegdyś uważano, że piękne zęby mogą mieć wyłącznie ludzie młodzi, starszym zaś pozostaje noszenie protez zębowych. Dziś takie poglądy odchodzą do lamusa. Minęły czasy, gdy wyśmiewano osoby noszące aparat ortodontyczny. Dbałość o stan uzębienia stała się normą. Wzrosła popularność elektrycznych szczoteczek do zębów, a rynek dentystyczny pełen jest różnego rodzaju past i preparatów do higieny jamy ustnej. Stomatolodzy mają gotowe rozwiązania dla osób, którym Matka Natura poskąpiła pięknych, równych zębów, a wybielanie i aparat ortodontyczny nie rozwiążą problemu. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie licówek bądź koron zębowych. Czym są korony zębowe Bielsko i kiedy się je stosuje?

Korona zębowa a licówka

Korony i licówki stosuje się wówczas, gdy założenie aparatu ortodontycznego nie jest możliwe bądź, gdy nie rozwiązuje problemu ubytków w uzębieniu. To, czy aparat ortodontyczny można założyć zależy m.in. od stanu uzębienia, zastosowanego wcześniej leczenia oraz wieku pacjenta, choć aparat noszą nawet osoby czterdziestoletnie. Stan uzębienia i zasadność zastosowania koron ocenia stomatolog. Idealnie, gdy leczenie ubytków oraz zakładanie koron zębowych może odbyć się w jednym gabinecie dentystycznym w ciągu zaledwie kilku wizyt.

Licówki to porcelanowe nakładki na zęby, przy pomocy których można zmienić kształt i kolor zęba. Ich założenie nie wymaga ingerencji w strukturę zęba, a jedynie delikatnego oszlifowania. Korony zębowe Bielsko stosuje się z kolei w przypadku większych ubytków i zniszczeń w strukturze zęba. Przy pomocy licówek i koron można zmienić kształt i kolor zębów a więc całkowicie odmienić uśmiech pacjenta.

Korony zębowe Bielsko – rodzaje

Korony zębowe Bielsko całkowicie przykrywają zniszczony ząb. W przeciwieństwie do protez zębowych, nie możemy ich wyjmować w zaciszu domowym, są zakładane na stałe. Dostępnych jest wiele rodzajów koron zębowych, do najpopularniejszych należą korony porcelanowe i ceramiczne, których kolor można dostosować do barwy naturalnego uzębienia. Oprócz tego istnieje możliwość wykonania koron zębowych ze złota, akrylu czy stopu żelaza. Korony ceramiczne czy porcelanowe prezentują się najlepiej, gdyż są częściowo przezierne, dzięki czemu imitują szkliwo. Korony porcelanowe mogą być na podbudowie z metalu bądź tlenku cyrkonu. Korony całkowicie metalowe są bardziej trwałe, ale mogą wywoływać uczulenia i nie wyglądają naturalnie, choć są osoby, którym zależy na efekcie złotych zębów.

Oprócz podziału koron zębowych ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, można je podzielić ze względu na stopień ingerencji w obudowę zęba czy położenie względem dziąsła. Korony mogą być więc częściowe, osłaniające albo całkowite, a jednocześnie poddziąsłowe, naddziąsłowe lub dodziąsłowe.

Korony zębowe Bielsko – wskazania do zastosowania

Korony protetyczne pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Ich zadaniem jest ochrona uszkodzonego zęba – uszkodzonego mechanicznie bądź po zaniedbanym leczeniu. Korony zębowe Bielsko stosują więc pacjenci, którzy mocno ukruszyli czy wręcz złamali ząb. Na założenie warto zdecydować się w przypadku znacznego osłabienia zaatakowanego próchnicą zęba lub, gdy nie istnieje możliwość zastosowania wypełnienia. Częstym wskazaniem do założenia korony zębowej jest leczenie kanałowe, na skutek którego ząb zostaje znacznie osłabiony, często ciemnieje. Koronę zakłada się na ząb, którego aktualnie nie toczy choroba. Wszelkie bruzdy muszą zostać wypełnione, a stare plomby dentystyczne zwykle zastępuje się nowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *