Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zębów i jego konsekwencje

Jeszcze niedawno na myśl o leczeniu kanałowym wielu pacjentom robiło się słabo. Część decydowała się na usunięcie zęba, mimo iż stomatolog widział duże szanse na jego uratowanie. To prawda, że leczenie kanałowe wiąże się z pewnym ryzykiem i jest metodą dość kosztowną, jednak dzięki niemu zwykle udaje się uratować ząb, który psuje się od środka i daje dokuczliwe objawy.

Leczenie endodontyczne i rekonstrukcja zęba

leczenie kanałowe BielskoLeczenie kanałowe (endodoncja) wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym, bowiem w trakcie zabiegu czyszczone są miejsca mocno unerwione. Pacjent nie byłby w stanie wytrzymać takiego bólu. Niekiedy ząb boli także po leczeniu, ale zwykle jest to ból znośny, bądź też taki, który złagodzą zwykłe środki przeciwbólowe.

Po usunięciu zainfekowanych tkanek i dokładnym wyczyszczeniu kanalików, konieczna jest jak najszybsza rekonstrukcja zęba. Wszystko po to, by nie doszło do wtórnego zakażenia ani do złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Potrzebna jest szczelna i trwała obudowa, dzięki której ząb w całości utrzyma się na swoim miejscu i nie będzie bolał. Zmniejszy się także ryzyko mechanicznego uszkodzenia zęba.

Leczenie kanałowe jest często jedynym ratunkiem dla zainfekowanego zęba

leczenie kanałowe zębówZ dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że gdyby pacjent wcześniej zgłosił się do stomatologa, leczenia kanałowego dałoby się uniknąć. Tymczasem regularne wizyty u stomatologa wciąż dla wielu stanowią spore wyzwanie – do dentysty idziemy, gdy ząb naprawdę boli. Kolejna kwestia to taka, że nie każdą infekcję da się zauważyć gołym okiem, bo niekiedy ząb psuje się od środka.

Pacjent, u którego przeprowadza się leczenie kanałowe, zazwyczaj zgłasza się do stomatologa z dotkliwym bólem, oznaczającym zapalenie miazgi. Często nie potrafi powiedzieć, który ząb go boli, potrafi jedynie wskazać stronę. Dentysta musi zidentyfikować ognisko bólu, co czasem naprawdę nie jest proste. Poza badaniami klinicznymi przeprowadza się diagnostykę radiologiczną. Dopiero wtedy można dobrać metodę leczenia. Niekiedy zęba nie da się uratować, bądź jedynym ratunkiem okazuje się właśnie leczenie kanałowe.

Jakie ryzyko wiąże się z leczeniem kanałowym?

Nowoczesne gabinety stomatologiczne wykonują leczenie kanałowe niezwykle profesjonalnie i szybko, dysponują bowiem wysokiej jakości sprzętem. Mimo to należy pamiętać, że w niektórych, trudniejszych przypadkach, podjęcie leczenia kanałowego nie oznacza jeszcze, że ząb na pewno uda się uratować. W trakcie zabiegu usuwana jest zainfekowana miazga, ale pacjent traci także twarde tkanki zęba, co znacznie go osłabia. Może zdarzyć się tak, że ząb ukruszy się w trakcie zabiegu. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie czynności wykonywać precyzyjnie, a zarazem niezwykle delikatnie, a następnie jak najszybciej zrekonstruować ząb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *