Leczenie kanałowe

Czy leczenie kanałowe zawsze jest skuteczne?

Ząb może boleć z wielu przyczyn, niekoniecznie dlatego, że powstał na nim widoczny ubytek. Mechaniczne uszkodzenia zębów także dają dokuczliwe objawy. Bolą również zęby, które psują się od środka. W takiej sytuacji nie da się zaobserwować postępującej próchnicy, a dopiero zdjęcie rentgenowskie pokazuje jak groźna jest infekcja. Niekiedy jedynym ratunkiem dla takiego zęba jest leczenie kanałowe.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Stwierdzenie, że leczenie kanałowe ratuje zainfekowany ząb jest nieco na wyrost. Rzeczywiście ząb udaje się zatrzymać na swoim miejscu, ale jest martwy. Nie ma w nim czucia, nie jest wrażliwy na żadne, nawet skrajne zmiany temperatur. Najważniejsze jednak, że pozostał w jamie ustnej i dalej pełni swoją funkcję. Niestety, w pojedynczych przypadkach leczenie kanałowe nie przynosi spodziewanych efektów, ale o tym w dalszej części artykułu.

Tymczasem prześledźmy przebieg leczenia endodontycznego. Jeśli miazga zęba zostanie zainfekowana, konieczne jest jej usunięcie oraz dokładne oczyszczenie kanałów. Kanały muszą być zdezynfekowane i osuszone, a następnie wypełnia się je odpowiednim materiałem. Oczywiście cały proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Skuteczne leczenie kanałowe a możliwe powikłania

W większości przypadków leczenie kanałowe udaje się doprowadzić do końca, a pacjent przez wiele lat może cieszyć się pełnym, naturalnym uzębieniem. Niestety zdarza się i tak, że w trakcie leczenia dochodzi do powikłań, które wykluczają kontynuowanie zabiegu. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem okazuje się ekstrakcja zęba. Innym rodzajem powikłań są te, do których dochodzi już po zakończeniu leczenia.

Endodoncja – możliwe powikłania w trakcie leczenia:

  • brak możliwości opracowania zwapnionego kanału,
  • przedziurawienie ściany kanału,
  • ukruszenia narzędzia w kanale,
  • obrzęki, ropnie.

Endodoncja – możliwe powikłania po zakończeniu leczenia:

  • brak gojenie się zmian około wierzchołkowych,
  • utrzymujące się dolegliwości bólowe,
  • ciemnienie leczonego zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *