Nieświeży oddech

Nieświeży oddech – wyeliminuj jego przyczyny

Nieświeży oddech wprawia w zakłopotanie nie tylko osobę, z której ust się wydziela, ale także tych, którzy z nią rozmawiają. Odsuwanie się i odwracanie głowy nie wygląda najlepiej, a na zwrócenie uwagi na problem niewielu ma odwagę. Z nieświeżym oddechem można sobie poradzić eliminując jego przyczyny.

Nieświeży oddech – przyczyny

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Zbyt rzadkie mycie zębów sprawia, że w jamie ustanej pozostają resztki pokarmów, które w dalszej kolejności ulegają rozkładowi. Podczas tego procesu wydziela się przykry dla otoczenia zapach. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio często myć zęby – najlepiej po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej dwa razy dziennie. Samo użycie szczoteczki to za mało. Fermentacji ulegają często resztki zalegające miedzy zębami, skąd usunąć można je tylko przy pomocy nici dentystycznej. Wskazane jest również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które pomogą dokładnie usunąć pozostałości jedzenia, a przy tym dają uczucie świeżości w jamie ustnej.

Nieodpowiednia higiena przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego, który również brzydko pachnie. Niektórzy, mimo szczotkowania zębów, mają tendencję do powstawania kamienia ciągle w tych samych miejscach. W takich przypadkach warto skorzystać z zabiegu usuwania kamienia w gabinecie dentystycznym. Bezpłatnie można to zrobić dwukrotnie w ciągu roku.

Podczas szczotkowania zębów należy pamiętać o języku, na którego powierzchni również osadzają się pozostałości jedzenia. Nieświeży oddech bierze się często właśnie stąd, że zapominamy o czyszczeniu języka.

Choroby układu pokarmowego, schorzenia laryngologiczne

Inną przyczyną nieświeżego oddechu są choroby ze strony układu pokarmowego, a także schorzenia laryngologiczne. Katar, zapalenie zatok, grzybica gardła – tego typu stanom chorobowym towarzyszy przykry zapach. Podobnie, gdy mamy do czynienia z cofaniem się pokarmu, wrzodami żołądka, chorobami trzustki czy zwykłą zgagą. Nieświeży oddech mają też osoby cierpiące na bulimię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *