Paradontoza – garść informacji

Paradontoza – objawy, przyczyny i sposób leczenia

Częste kontrole w gabinecie stomatologicznym są bardzo ważne, ponieważ tylko lekarz dentysta może zauważyć początki rozwijającego się stanu chorobowego w jamie ustnej. Paradontoza początkowo może przebiegać bezobjawowo. Choroba jest bardzo podstępna.

Czym jest paradontoza i jakie są przyczyny jej powstawania?

Paradontoza to choroba przewlekła, która atakuje dziąsła i w najgorszym stadium może prowadzić do utraty zębów. Jest to stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do niszczenia tkanek okalających i utrzymujących zęby. Tkanki te noszą nazwę przyzębia, dlatego paradontoza nazywana jest też przyzębicą.

Przyczyny powstawania paradontozy są różne, a podstawową jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz nieodpowiednia dieta. Bakterie i resztki pokarmu gromadzące się w miejscu zetknięcia zęba z dziąsłem wywołują stan zapalny, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zębów.  Nieusuwanie osadu prowadzi do powstania kamienia nazębnego, który stopniowo twardnieje. Kamień z czasem zajmuje coraz większy obszar, schodzi niżej, aż w końcu wbija się pod tkankę przyzebia, powodując ból i obrzęk dziąseł. Uciskana tkanka obkurcza się i coraz mocniej odsłania ząb. Niezahamowanie tego procesu prowadzi do osłabienia zębów, ruszania się, a nawet ich wypadania.

Objawy paradontozy

Rozwoju choroby możemy nie zauważyć, ponieważ trudno jest szczotkować zęby na tyle dokładnie, by całkowicie wykluczyć powstawanie kamienia. Kamień często gromadzi się w miejscach niewidocznych gołym okiem i stopniowo wywołuje stan zapalny. Do widocznych objawów paradontozy należą:

  • krwawienie z dziąseł,
  • obrzęk i ból dziąseł,
  • duża wrażliwość na zmiany temperatur spożywanych pokarmów,
  • utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust,
  • obniżenie linii dziąseł,
  • wydzielina ropna

Jak leczyć paradontozę?

W porę zdiagnozowana paradontoza może zostać wyleczona.  Wczesne stadium choroby leczy się zachowawczo, tzn. większą uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej, a powstały kamień usunąć w gabinecie dentystycznym. Wskazane jest częste stosowanie łagodzących stan zapalny płynów do płukania jamy ustnej. W zaawansowanym stadium choroby, gdy linia dziąseł znacznie się obniżyła a zęby są rozchwiane, konieczny może być zabieg chirurgiczny. Chirurg usuwa uszkodzone tkanki, a następnie uzupełnia ubytki w tkankach przyzębia a także utracony fragment kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *