Protezy zębowe – co warto wiedzieć

Protezy zębowe – charakterystyka

Dzięki stałemu rozwojowi protetyki i implantologii nie musimy się już dzisiaj tak bardzo przejmować brakami w uzębieniu czy stratą zęba. Te dwie dziedziny znacznie ułatwiają życie pacjentom i sprawiają, że nawet najgorsze braki w uzębieniu mogą zostać skutecznie naprawione. Nie warto się przejmować i tracić energię do życia tylko przez problemy z zębami. W odzyskaniu pełni komfortu, pięknego uśmiechu oraz co z tym nieodłącznie związane pomoże nowoczesna stomatologia. Jeśli implanty są dla nas zbyt dużym wyzwaniem lub niosą ze sobą zbyt duże koszty warto rozważyć możliwości jakie dają protezy zębowe. Czym tak naprawdę są protezy zębowe i w czym mogą nam pomóc?

Protezy zębowe generalnie zastępują brakujące zęby pacjenta. Protezy są mocowane przy użyciu własnych zębów pacjenta lub z zastosowaniem implantów zębowych. Wybór zależy od indywidulanych preferencji pacjenta lub wymogów zdrowotnych. Jest to jednak kwestia indywidulana. Generalnie istnieje bardzo wiele rodzajów protez. Mamy na przykład protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu ale także protezy uzupełniające wszystkie zęby. Protezy zębowe są także wykonane z różnych materiałów. Jakie są zatem rodzaje protez zębowych?

Protezy zębowe – rodzaje i wizyty

Ze względu na materiał wykonania protezy możemy podzielić na protezy szkieletowe, elastyczne i miękkie. Każdy rodzaj protez jest wykonany z innego materiału, a co za tym idzie ma inne właściwości i cechy wyróżniające. Protezy szkieletowe są wykonane z metalu i akrylu. Protezy elastyczne są wykonane z tworzyw elastycznych lub termoplastycznych, natomiast protezy miękkie są wykonane z dwóch lub więcej typów materiału, ważny jest jednak tutaj fakt, że miękka część protezy spoczywa na dziąsłach pacjenta. Jak przebiega proces doboru właściwego rodzaju protezy?

Aby zebrać wszystkie potrzebne informacje potrzebne będą 4-5 wizyty w gabinecie stomatologicznym lub protetycznym. Samo wykonanie protezy może zająć maksymalnie kilkanaście dni. W czasie wizyt protetyk bada podłoże protetyczne i pobiera wycisk anatomiczny, następnie dobiera kolor i rodzaj zębów, przymierza protezy i koryguje ich ustawienie oraz na końcowej wizycie ostatecznie dopasowuje protezę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *