Stomatologia dziecięca

Jak dbać o zęby najmłodszych? Stomatologia dziecięca

W poradnikach dla rodziców oraz artykułach opublikowanych w sieci można znaleźć informacje na temat terminów, w jakich pojawiają się u niemowląt kolejne zęby mleczne. Dzieci są różne i z pewnością nie u wszystkich zęby wyrastają w książkowej kolejności. A co w sytuacji, gdy zęby nie pojawiają się bardzo długo? Czy wówczas konieczna jest konsultacja stomatologiczna? Czy stomatologia dziecięca funkcjonuje w każdym mieście? Co lekarze stomatolodzy mówią o pielęgnacji zębów najmłodszych dzieci?

Czy istnieje standardowa kolejność wyżynania się zębów mlecznych?

Można powiedzieć, jak wygląda przybliżona kolejność wyżynania się mleczaków, ale z całą pewnością nie można uznać jej za standard. Są dzieci, u których pierwsze zęby pojawiają się wyjątkowo wcześnie, bo już około trzeciego miesiąca życia. Są też takie, u których pierwsze mleczaki wyżynają się późno, bo po ukończeniu pierwszego roku życia. Jeśli rozwój dziecka przebiega prawidłowo, to w żadnym przypadku nie ma powodów do niepokoju. Zęby prędzej czy później wyrosną. Oczywiście zdarzają się przypadki, że ząb się nie wywiązuje, ale to naprawdę rzadkość. Zwykle trzylatek ma już komplet zębów mlecznych.

Jak dbać o zęby mleczne?

Stomatologia dziecięca jest dziedziną, która zajmuje się przede wszystkim uzębieniem najmłodszych dzieci, co oczywiście nie oznacza, że pacjent, u którego pojawiły się zęby stałe, nie może być przyjęty u stomatologa dziecięcego. To przecież nadal dziecko! Tyle tylko, że znacznie bardziej samodzielne.

O zęby mleczne trzeba dbać jeszcze zanim te zęby się pojawią. Na początek wystarczy przemywać dziąsełka wacikiem nasączonym wodą. To usunie resztki jedzenia, ale pomoże również dziecku przyzwyczaić się do czynności mycia zębów. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, warto przestawić się na sylikonową szczoteczkę, którą rodzic nakłada na palec. Nie ma potrzeby używania pasty do zębów, choć na rynku dostępne są preparaty „od 1 ząbka”.

Kiedy zębów jest więcej, czyli zazwyczaj około pierwszego roku życia, przychodzi pora na normalną szczoteczkę. Musi być dostosowana do wieku dziecka – odpowiednio mała i miękka. Należy również stosować dziecięcą pastę do zębów. Pasty te nie zawierają fluoru, zatem są bezpieczne nawet w przypadku, gdy dziecko nie potrafi jeszcze wypluwać.

Szczoteczkę wymieniamy co około trzy miesiące albo i częściej, jeśli mocno się zużywa. Małe dzieci często gryzą szczoteczkę, dlatego zużycie może być naprawdę szybkie. Oczywiście aby zapobiegać takim sytuacjom, nadzorujemy mycie zębów. Szczoteczka nie jest ani zabawką, ani gryzakiem. Warto jednak jak najwcześniej uczyć dziecko samodzielnego mycia ząbków.

Stomatologia dziecięca, czyli kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Do dentysty warto wybrać się już wtedy, gdy pojawią się pierwsze zęby. Dentysta oceni czy wyżynają się prawidłowo, podpowie również, jak dbać o mleczaki. Najlepiej wybrać gabinet, w którego ofercie znajduje się stomatologia dziecięca. Takie gabinety są doskonale przygotowane na przyjęcie najmłodszych pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *