Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna – oferta gabinetów dentystycznych

Gabinety stomatologiczne przyjmują klientów z rozmaitymi problemami zlokalizowanymi w obrębie jamy ustnej. Niegdyś dentystę odwiedzało się tylko po to, by wyleczyć bądź wyrwać bolący ząb, zupełnie zapominając o potrzebie regularnych kontroli stanu uzębienia. Współcześnie sytuacja wygląda znacznie lepiej – dużą wagę przywiązuje się nie tylko do zdrowia zębów ale także ich wyglądu. Stomatologia estetyczna to bardzo rozbudowana dziedzina stomatologii, której głównym zadaniem jest korekcja wad zgryzu, poprawa wyglądu zębów i całej twarzy.

Jak ładny uśmiech wpływa na nasze życie?

Ładny uśmiech dodaje pewności siebie. Osoby, które wstydzą się swoich zębów, wciąż kontrolują zachowanie – nie mogą pozwolić sobie na szczery, szeroki uśmiech. Często albo w ogóle się nie uśmiechają, przez co uznawane są za ponure, albo też uśmiechają się jednocześnie zasłaniając uśmiech ręką.

Dzięki pięknym, równym zębom chętniej się uśmiechamy, jesteśmy spontaniczni, uchodzimy za osoby życzliwe i pogodne. Ładny uśmiech pozytywnie wpływa na samopoczucie. Stomatologia estetyczna potrafi sprawić, że piękny uśmiech może mieć praktycznie każdy.

Stomatologia estetyczna – co wchodzi w jej zakres?

Stomatologia estetyczna to bardzo szeroki dział, obejmujący m.in. ortodoncję, protetykę czy zakładanie implantów stomatologicznych. W ofercie gabinetów dentystycznych można znaleźć również licówki, korony czy wybielanie zębów. Niektóre zabiegi wykonywane są podczas jednej bądź zaledwie kilku wizyt u stomatologa, inne zaś wymagają znacznie większych interwencji, a samo leczenie jest skomplikowana i czasochłonne. Warto jednak poświęcić czas i powalczyć o piękny uśmiech.

Pierwszym krokiem jest zawsze zaleczenie wszystkich zębów, które leczenia wymagają. Idealnie, gdy leczenie zębów i późniejsze działania z zakresu stomatologii estetycznej mogą być wykonywane w jednym miejscu.

Ortodoncja

Krzywy zgryz nie wygląda ładnie, ale w wielu przypadkach wskazaniem do leczenie ortodontycznego jest nie tylko estetyka uśmiechu, ale również obawa przed niszczeniem zębów. Źle ułożone zęby mogą się nadmiernie ścierać. W miejscach stłoczeń zębów zalegają bakterie, powodujące powstawanie kamienia nazębnego. Ponadto wady zgryzu są częstą przyczyną wad wymowy. Czas trwania leczenia ortodontycznego może być różny, wiele zależy od głębokości wady, wieku pacjenta a także zastosowanych metod.

Licówki i korony

Stomatologia estetyczna obejmuje zakładanie licówek i koron protetycznych. Licówki przykleja się do zewnętrznej części zęba, przykrywając jego niedoskonałości. Licówki są bardzo cienkie, ale doskonale poprawiają kształt zębów i kolor uśmiechu. Korony stosuje się w trudniejszych przypadkach, np. po to, by przykryć chory ząb. Założenie korony wymaga większej interwencji w strukturę zęba (jego opracowania), aniżeli licówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *