Stomatologia zachowawcza

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to pojęcie, które większości pacjentów klinik dentystycznych niewiele mówi. To dość zabawne, jako że definicja stomatologii zachowawczej obejmuje większość podstawowych działań podejmowanych w gabinecie stomatologicznym. Każdy pacjent, który udaje się do stomatologa na wizytę kontrolną, leczy i wypełnia ubytki, korzysta z leczenia kanałowego czy ma usuwany kamień nazębny, tak naprawdę korzysta z usługi zwanej stomatologią zachowawczą.

Stomatologia zachowawcza w ofercie gabinetów dentystycznych

Kontrola stomatologiczna

W trosce o zdrowy uśmiech powinniśmy regularnie kontrolować stan uzębienia. Nawet, jeśli nic nas nie boli, raz na pół roku powinniśmy udać się do stomatologa. Stomatolog jest w stanie ocenić czy nie rozwija się próchnica i podjąć działania, które zapobiegną jej rozprzestrzenianiu. Co sześć miesięcy powinniśmy również przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów, czyli usuwanie przy pomocy piaskarki bruzd i kamienia nazębnego. Brak kontroli uzębienia może skutkować w przyszłości nagłym bólem, koniecznością leczenia kanałowego albo usunięcia zęba. Próchnica ma też negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Leczenie ubytków, wymiana plomb

Wielu osobom na myśl o borowaniu zębów przechodzą ciarki po plecach. Rzeczywiście, zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale lepiej wykonać go w początkowym stadium choroby niż w przyszłości, gdy ubytki będą naprawdę głębokie i ból podczas borowania nieunikniony. Leczenie ubytków odbywa się dziś przy użyciu wielu wyspecjalizowanych narzędzi, które mają zwiększyć komfort pacjenta. W niektórych przypadkach stomatologia zachowawcza dopuszcza również leczenie bez borowania. Próchnica usuwana jest przy użyciu piaskarki abrazyjnej.

Znieczulenia

Niektóre zabiegi wykonywane na zębach niestety muszą boleć. Tak jest w przypadku leczenia kanałowego, dlatego konieczne jest zastosowanie znieczulenia. Najczęściej stomatolog wykonuje zastrzyk, który też nie należy do najprzyjemniejszych. Niektórzy skarżą się, że po tak podanym znieczuleniu puchną, a ich twarz przez długi czas nie może wrócić do normalnego stanu. To na szczęście pojedyncze przypadki, bowiem zdecydowana większość stomatologów preparat znieczulający aplikuje niezwykle delikatnie. A dla tych, którzy jak ognia boją się zastrzyków, opracowano metodę bezbolesnego znieczulenia. Stomatologia zachowawcza w tym przypadku obejmuje komputerowe znieczulenie, czyli niezwykle łagodne podanie płynu znieczulającego. Komputer kontroluje tempo podawania znieczulenia. Zabieg, jak i późniejsze borowanie są całkowicie bezbolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *