Witaminy w stomatologii – czy naprawdę są ważne

Higiena jamy ustnej a dieta

Wiedza na temat higieny jamy ustnej jest coraz bardziej powszechna i szeroka. Niestety nie oznacza to jednak, że wszyscy postępują zgodnie z jej regałami i cieszą się białymi i zdrowymi zębami. Wiedza i świadomość to jedna a praktyka to drugie. W praktyce wiele osób nie poświęca właściwej ilości czasu na dbanie o zęby. Często zapomina się o porannym myciu zębów, nitkowaniu czy używaniu płynu do płukania. Co więcej, same techniki mycia zębów i używane produkty pozostawiają wiele do życzenia. Niedostateczna ilość czasu, pośpiech, tylko pogarszają sytuację. Wiele osób zapomina również, że właściwa higiena jamy zębów to także odpowiednia dieta. Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie całego naszego organizmu, w tym także w znacznym stopniu na kondycję naszych zębów.

Niewłaściwa dieta jest przyczyną licznych problemów. Jako przykład mogą służyć choćby liczne przebarwienia. Przebarwienia zębów wynikają z miedzy innymi picia dużej ilości kawy, czerwonego wina lub palenia. Przebarwienia to jednak nie jedyny problem. Znacznie poważniejszym jest na przykład próchnica. Próchnica jest powodowana przez bakterie i drobnoustroje, które występują na przykład w cukrze. Cukier i produkty typu lizaki czy żeli to zmora dla naszych zębów. Jeśli po ich spożyciu nie umyjemy zębów narażamy się na ryzyko uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji rozwój próchnicy. To tylko kilka przykładów jak dieta wpływa na stan naszych zębów. Warto więc poszerzać wiedzę i odżywiać się właściwie. Dużą rolę w dobrej kondycji naszego organizmu w ogóle ale i zębów w szczególności odgrywają witaminy.

Witaminy w stomatologii – co warto wiedzieć

Witaminy w stomatologii i ich pozytywny wpływ na stan zębów to żadna nowość. Dużo osób nie zdaje sobie jednak sprawy z ich pozytywnego wpływu. Do najważniejszych witamin, które poprawiają kondycję jamy ustnej należą witamina C, witamina B2, witamina A i witamina E. Przykładowo witamina C skutecznie chroni dziąsła przed wolnymi rodnikami, wzmacnia zębinę i kości. Witamina C odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Pomaga zatem w leczeniu krwawień z dziąseł. Witamina B z kolie leczy stany zapalne śluzówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *