Zaburzenia emocjonalne – powikłania i zaniedbania

Zaburzenia emocjonalne – a zabiegi

Każdy problem zdrowotny niesie ze sobą bardzo wiele poważnych i zwykle negatywnych konsekwencji. Chodzi tutaj głównie o wszystkie kwestie czysto fizyczne, a więc związane z bólem i dyskomfortem, ale nie zapominajmy o innych równie poważnych, a czasem nawet znacznie trudniejszych do wyleczenia rzeczach. Mowa tutaj o kwestiach związanych ze sferą emocjonalną. Zaburzenia emocjonalne to częsty rodzaj powikłania, które ma swój początek  w problemach zdrowotnych.

Ciekawym przykładem będzie tutaj na pewno kwestia związana z przechodzeniem różnego rodzaju zabiegów. Zaburzenia emocjonalne związane z przechodzeniem zabiegów mogą być niestety bardzo poważne. Z jednej strony wynikają one z faktu, że każda inwazyjna procedura sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad swoim ciałem  co za tym idzie nad swoją osobowością i rzeczami, które są odpowiedzialne za jej tworzenie. Z drugiej strony istotną rolę odgrywa także kwestia związana z oddaniem się we władzę innych, a także z brakiem kontroli. Zabiegi są przecież bardzo często przeprowadzane w całkowitym znieczuleniu, nie wiemy zatem będąc pod narkozą co się tak naprawdę z nami dzieje.

Zaburzenia emocjonalne – nowoczesne podejście

nasze emocjeKłopoty i doświadczenia, które przeżywamy związane z wyżej opisanymi procedurami sprawiają, że zaczynamy wątpić w siebie, zastanawiać się nad rzeczywistością, nad tym co kształtuje naszą tożsamość i nad tym kto tak naprawdę ma kontrolę. Choć na pierwszy rzut oka takie kwestie wcale nie wydają się jakoś poważne, szok i trauma które przeżyliśmy podczas zabiegówi) czy po prostu choroby mogą doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń emocjonalnych. Co ważne, tego typu zaburzenia emocjonalne same po prostu nie znikną. Należy ja zawsze traktowane poważnie i wiedzieć jak sobie  z nimi radzić. Od czego zacząć?

Po pierwsze, zaburzenia emocjonalne związane z przebytymi chorobami czy zabiegami nigdy nie powinny być lekceważone. Należy ja zatem zawsze przyjąć do wiadomości i niejako zaakceptować. Dopiero wtedy możemy zacząć zastanawiać się nad naturą tychże zaburzeń a także nad sposobami walki z nimi. Zaburzenia emocjonalne mogą być oczywiście tylko krótkotrwałe, ale nawet do tego typu zaburzeń należy podejść poważnie.

W przypadku nieleczonych zaburzeń emocjonalnych możemy mówić o ryzyku rozwoju znacznie bardziej poważnych chorób, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Co ciekawe, zaburzenia emocjonalne mogą także prowadzić do rozwoju chorób fizycznych i mogą bardzo poważnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Zatem nigdy ich nie lekceważmy i starajmy się udać po pomoc do profesjonalisty. Domowe sposoby nie zawsze mogą tutaj pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *